News

Lart studiO Live Search

 22-letnia uczennica studium aktorskiego Lart w Krakowie Eliza Rycembel gra uczennicę Klarę. Specjalnie do tej roli ścięła na krótko włosy.

  Ekipa filmu "Carte Blanche", fabuły o życiu niewidomego nauczyciela z Lublina, jest właśnie na półmetku zdjęć. W środę byliśmy w Biskupiaku, gdzie powstają sceny szkolne.

 

"Carte Blanche" jest inspirowanie historią Macieja Białka, nauczyciela historii z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie, który powoli tracił wzrok, ale ukrywał to, bojąc się, że zostanie zwolniony.

Główną role w filmie gra znany aktor Andrzej Chyra. W środę obserwowaliśmy kręcenie sceny z jego udziałem, która dzieje się na szkolnym korytarzu. Na pierwszym piętrze był plan filmowy, a na drugim uczniowie Zespołu Szkół im. św. Stanisława Kostki w Lublinie brali udział w apelu z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Filmowcy musieli czekać z ujęciem, aż ucichnie dobiegająca z góry muzyka i oklaski.

Reżyser Jacek Lusiński powiedział później dziennikarzom, że ta sytuacja jest przez niego przyjmowana z wyrozumiałością, bo trudno jest, aby w okresie matur szkoła przestała funkcjonować.

- Mieliśmy trochę problemu z dźwiękiem polonezów i mazurków dobiegającymi z kolejnych pięter, ale i tak dużą część budynku mamy wydzieloną dla siebie - mówił w środę reżyser Lusiński. I zaznaczył: - Jak słyszę, że przerwa lekcyjna ma 20 minut, to robi mi się słabo. Jak 5 minut to jestem mocny. Trzeba też podkreślić, że wszyscy nam tu pomagają.

Licząca około 70 osób ekipa "Carte Blanche" jest na półmetku zdjęć, z których większość powstaje w Lublinie. Kolejne będą realizowane m.in. na terenie dawnej odlewni Ursus, ale też w browarze przy ulicy Bernardyńskiej i w lokalu z bilardem. Za aktorami są już zdjęcia w mieszkaniu Kacpra, głównego bohatera granego przez Andrzeja Chyrę, ale też w klinice okulistycznej przy ulicy Chmielnej i w trolejbusach, bo Kacper w dużej mierze porusza się właśnie miejską komunikacją.

22-letnia uczennica studium aktorskiego Lart w Krakowie Eliza Rycembel gra uczennicę Klarę. Specjalnie do tej roli ścięła na krótko włosy. - Klara jest buntowniczką, ale w dobrym sensie tego słowa. To inteligenta dziewczyna, która ma swoje cele w życiu - mówi Eliza Rycembel.

Najwięcej dni zdjęciowych ma Andrzej Chyra. - Najtrudniejsze jest wejście na odpowiedni poziom emocji. To są skrajne emocje człowieka, który wie, że coś traci - podkreśla aktor.

Za nim są już zdjęcia z filmową klasą. - To nie jest dla mnie całkiem obca sytuacja, bo przez dwa lata uczyłem w szkole filmowej w Łodzi i na różnych warsztatach - dodaje Andrzej Chyra.

Maciej Białek jest konsultantem w "Carte Blanche". Reżyser filmu wielokrotnie z nim rozmawiał, m.in. na etapie pracy nad scenariuszem. Z lubelskim nauczycielem konsultował się także odtwórca głównej roli.

- Zobaczyłem spokojnego człowieka, który umie korzystać z pomocy innych - dodaje Andrzej Chyra.

Reżyser Jacek Lusiński: - Z Maćkiem omawialiśmy wiele sytuacji z filmu i rozmawialiśmy o jego chorobie, aby Andrzej miał podstawy psychologiczne. Trudno jest korzystać z samej wyobraźni w takiej historii, żeby nie zejść na manowce. Zdjęcia w Biskupaiaku potrwają do końca tygodnia, ekipa chce wykorzystać to, że w czasie majowego weekendu w środku nie będzie lekcji.

 

Maøgorzata Szlachetka

kurierlunbelski.pl

30-04-2014

 

 

 

Eliza ogoliła głowę!

 

 

 

LART- ORBITA MARZYCIELI

Absolwentami Lartu są m.in.: Paweł Małaszyński, Anna Cieślak , Dawid Ogrodnik, Urszula Grabowska, Eliza Rycembel, Mateusz Więcławwek, Tomasz Włosok, Olga Frycz, Leszek Lichota, Dominika Gwit, Grzegorz Halama, Małgorzata Buczkowska, Bartłomiej Świderski, Magda Boczarska, Marek Hucz, Monika Jarosińska, Bartosz Gelner, Marta Nieradkiewicz, Janusz Kruciński, Magda Turczeniewicz, Karol Pocheć, Agata Wątróbska, Andrzej Młynarczyk, Marta Chodorowska, Marek Hucz, Marcin Czarnik, Jędrzej Hycnar, Grzegorz Wojdon, Aleksandra Skraba, Jacek Beler, Monika Mazur, Daniel Namiotko, Dawid Czupryński, Marcin Stępniak...1007 ZDOBYTYCH INDEKSÓW SZKÓŁ TEATRALNYCH!

Urszula Grabowska / Lart*1996:

Nikt nie dal mi z siebie tyle, ile dostałam od prowadzących w Larcie. Polecam Lart wszystkim..

Hits: 6831

Bartosz Gelner / Lart*2008

Lart to bardzo energetyczne miejsce. To był dla mnie mega przełomowy, inaczej lepiący mnie czas.

Hits: 7121

Anna Cieślak / Lart*2000:

Przeszłam tutaj ogromną szkołę, chyba najtrudniejszą w życiu. Ja się tu naprawdę obudziłam i zaczęłam pracować.

Hits: 7271

Paweł Małaszyński / Lart*1998:

Przyjechałem tutaj i zakochałem się w tym miejscu, zakochałem się w tych profesorach i naprawdę ci ludzie, tu, nauczyli mnie stać na scenie.

Hits: 7936

Marta Nieradkiewicz / Lart*2003:

Lart to był bardzo trudny rok dla mnie jako dziewczyny, która chciała zostać aktorką. Byłam poddana ostrej krytyce. Nie było litości.

Hits: 6886

Leszek Lichota /Lart*1998:

Gdyby nie Lart to z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że na pewno by mnie nie przyjęli do żadnej szkoły. Lart dał mi dużo więcej niż 4 lata studiów.

Hits: 6984

Magda Turczeniewicz /Lart*2002:

Lart to jest takie wspaniałe miejsce, które może Wam pomóc dostać się do siebie, do swojej autentyczności.Rok w Larcie to czas odkrywania i wyzwalania.

Hits: 6487

Janusz Kruciński / Lart*1995:

Lart to jest ten rodzaj harówki, gdzie ludzie zaczynają pokonywać największe swoje słabości, zaczynają się między nimi zupełnie inne relacje.

Hits: 6424

Olga Frycz / Lart*2006:

Przyszłam do Lartu, przeszłam tutaj swoje, oczywiście... Uczyłam się przez rok. Naprawdę ciężko pracowałam.

Hits: 7095